Úspěchy Martina Čechmana na Mistrovství Evropy

Vicemistr světa a dvojnásobný mistr Evropy je od července ostrovský cyklista Martin Čechman!

 Do roku 2015 závodník Cykloteamu Ostrov, nyní dráhař Dukly Brno, měl letos před sebou dva vrcholy sezony. Mistrovství Evropy v Italii a mistrovsví světa ve Švýcarsku. Celou přípravu absolvoval v  domácích podmínkách, bez jarního soustředění v teplejších destinacích. Pod vedením, jednoznačně nejúspěšnějšího trenéra mládeže v České republice Zdeňka Noska, se pilně připravoval na oba šampionáty. Jak na tom s formou je, vyzkoušeli na Velké ceně Německa v Cottbusu. Tento závod světové serie má každoročně skvělou konkurenci z celého světa.Na Martinovi bylo vidět, že je doslova nažhavený na závodění. Ze soupeřů si hlavu nedělal a suvereně zvítězil jak ve Sprintu, tak v Keirinu. Ve světovém rankingu vede žebříček sprinterů i keirinářů(v obou žebřících bodovalo na 300 závodníků z celého světa).Tato generálka však z Martina udělala jednoho ze žhavých kandidátů na mistrovskou medaili. Pro mladého(17 let) závodníka nová role a tlak na psychiku. Ustojí očekávání  trenérů i vlastní ?

  Italie 12.-17.7. Montechiari ME a na pořadí je první Martinova disciplína Sprint. Už kvalifikační čas napovídal skvěle načasovanou formu. Nejrychlejší ze všech ! Pak již nastaly vyřazovací boje, ve kterých si postupně poradil s reprezentanty Ukrajiny, Ruska a Anglie. Ve finále ho čekal polský reprezentant. Náš závodník vyhrál 2:0  a stal se Mistrem Evropy!  Po závodě  Martin řekl, že je to nádherný pocit, který by přál zažít každému sportovci. Také prozradil, že mu spadl velký kámen ze srdce, přeci jen se očekávalo a on to splnil…

  Druhý den již nastupuje s „lehkostí“ ke své oblíbené disciplině Keirinu.  Od kvalifikace až po finále, dává soupeřům jasně na jevo, že mu jeden titul nestačí. Roztáčí velkolepé divadlo na jehož konci dominuje a získává zaslouženě druhý titul .

  MS Aigle Švýcarsko20.-24.7., jen pouhé 3 dny po ME největší závod sezony! Klid je ten tam.  Jak si povede  úřadující mistr Evropy?  I když to na sobě nikdo nedává znát, nervozita by se dala krájet. Martin hned v první jízdě Keirinu poznává sílu nových odpočatých závodníků. Především australané, novozelaňďané,kanaďané, columbijci jsou neuvěřitelně rychlí. Musí z druhého místa do opravy ale pak už jede každou další jízdu bezchybně. Finále je tady, nejlepších šest sprinterů si vylosuje postavení na startu.Výstřel a závodníci se snaží co nejrychleji zařadit za dernu( motorový předjezdec). Ta se závodníky krouží několik okruhů a postupně zrychluje na 50km/h, potom odstupuje.Sprinteři mají 3 okruhy do cíle a každý má svůj plán, jak vyzrát na soupeře. I Martin jede dle plánu, ten se však hroutí v momentě, kdy kanadský reprezentant doslova letí přes dosud vedoucího australana a českého reprezentanta. Ten se pokouší natáhnout za něj ale v tu chvíli ho podjede španěl. Martin vnějším delším obloukem jede cílovou krátkou rovinku nejrychleji, dere se přes španěla i kanaďana. Na australana to však již nestačí. Druhé místo v olympijské disciplině Keirinu a titul vicemistra světa je doma!

 Druhý den a pro Martina další závod. Tentokrát 1 km s pevným startem. V této neolympijské disciplině letos vytvořil u nás nový český juniorský rekord na betonu. Hodně si věří. Startuje mezi prvními závodníky. Po projetí cílem mu svítí na tabuli čas 1 min 2.999 sec.. Ujímá se vedení a drží ho i po odjetí 30 závodníků. Nakonec se však musel sklonit před čtveřicí závodníků. 5 místo a nejlepší evropan má také svou váhu. Od medaile ho nakonec dělí půl vteřiny.

 Den 3. a 4. naplno se rozjely sprinterské souboje.Z kvalifikace postoupil do hlavní soutěže šestým časem. Druhý zástupce ČR se mezi postupujících 24 světových sprinterů již nedostal. Martin v boji mezi poslední 4 borce, podlehne výbornému australanovi ale v přímem boji o 5.-8. místo s přehledem vítězí. Je z toho druhé 5. místo na MS, tentokrát v olympijské disciplině Sprint.

 Jako Mistr Evropy hájil srdnatě čest České republiky, ale i Starého kontinentu! Ukázalo se, že zde sehrála velkou roli krátká doba mezi oběma šampionáty. Vyčerpaní evropané jen těžko hledaly sílu na odpočatý svět.

                                                                                                                            Jiří Čechman

1-1

2-1

3-1

Příspěvek byl publikován v rubrice Zápisník a jeho autorem je Honza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.